Filharmonie w Polsce


Zgodnie z definicją, filharmonią jest zawodowa instytucja dysponująca stałym zespołem wykonawczym składającym się z instrumentalistów oraz śpiewaków pod kierunkiem dyrygenta, która ma na celu organizację koncertów oraz rozpowszechnianie muzyki, głównie poważnej. W Polsce znajduje się ponad 20 placówek tego typu. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze z nich.

Filharmonia Narodowa w Warszawie — funkcjonuje w gmachu zlokalizowanym przy ulicy Jasnej 5 w Warszawie. Został on wzniesiony w latach 1900 — 1901 na terenie ówczesnego centrum finansowego stolicy. Uroczysta inauguracja miała miejsce 5 listopada 1901 roku. Wystąpił wówczas między innymi Ignacy Jan Paderewski oraz Wiktor Grąbczewski. Budynek Filharmonii Narodowej w Warszawie był wzorowany na dziewiętnastowiecznych europejskich operach, takich jak Opera Paryska. Tym, co go wyróżnia jest eklektyczny wystrój z wyraźnie widocznymi wpływami neorenesansu oraz neobaroku. Dyrektorem naczelnym placówki jest Wojciech Nowak, a dyrektorem artystycznym — Andrzej Boreyko. Od 1955 roku organizowany jest tu Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny imienia Fryderyka Chopina.

Filharmonia imienia Karola Szymanowskiego w Krakowie — znajduje się ona przy ulicy Zwierzynieckiej 1. Koncert inauguracyjny miał miejsce 3 lutego 1945 roku. Na deskach Filharmonii Krakowskiej występowały najbardziej znane na świecie zespoły symfoniczne, takie jak na przykład Orkiestra Filadelfijska, Orkiestra Clevelandzka czy Pittsburska Orkiestra Symfoniczna. Jej zespoły miały okazję koncertować w ponad 30 krajach z całego świata, między innymi w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych oraz Japonii. Od września 2020 roku funkcję dyrektora naczelnego placówki pełni Mateusz Prendota.

Filharmonia Świętokrzyska imienia Oskara Kolberga w Kielcach — jej historia sięga 1920 roku. Wtedy to działalność rozpoczęła orkiestra symfoniczna stworzona na bazie Orkiestry Dętej IV Pułku Piechoty Legionów. Pod koniec 2009 roku rozpoczęła się budowa Międzynarodowego Centrum Kultur w Kielcach, gdzie znajduje się nowa siedziba Filharmonii Świętokrzyskiej. Obejmuje ona estradę dla 300 wykonawców, salę kameralną na 200 miejsc, salę prób mogącą pomieścić do 150 wykonawców, salę konferencyjną dla 50 osób, 515 miejsc na widowni oraz dziedziniec koncertowy z możliwością zadaszenia na 150 miejsc.

Filharmonia Śląska w Katowicach — została ona założona w 1945 roku, a jej pierwszym dyrektorem artystycznym był Anatol Zarubin. Obecnie funkcję tę pełni Adam Wesołowski. Na deskach filharmonii występowali najsłynniejsi soliści, tacy jak Igor Ojstrach, Witold Małcużyński czy Adam Taubitz.

Filharmonia imienia Henryka Wieniawskiego w Lublinie — instytucja kultury założona w 1944 roku. Jej siedziba mieści się w jednym budynku razem z Centrum Spotkania Kultur oraz Teatrem muzycznym. Zespół filharmonii regularnie występuje na największych międzynarodowych festiwalach, między innymi W Holandii, Włoszech czy Danii i ma na koncie liczne wydawnictwa płytowe.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *