Filharmonia Lubelska


Filharmonia Lubelska, a dokładniej Filharmonia imienia Henryka Wieniawskiego w Lublinie, to filharmonia założona w Lublinie w 1944 roku. W swoim repertuarze ma ona utwory od okresu baroku, po muzykę współczesną. Siedziba filharmonii znajduje się w jednym budynku razem z Centrum Spotkania Kultur oaz Teatrem Muzycznym. Jest to najstarszy zespół filharmoniczny działający w naszym kraju po II wojnie światowej. Dyrektorem naczelnym placówki jest Wojciech Rodek.

Od momentu powstania, w Filharmonii Lubelskiej wystąpiły setki słynnych muzyków, takich jak Jerzy Katlewicz, Karol Teusch, Henryk Czyż, Wojciech Michniewski, Jerzy Maksymiuk, Łukasz Borewicz czy Zygmunt Rychert.

Filharmonię Lubelską tworzą następujące zespoły:

  • Zespół Muzyki Dawnej Filharmonii Lubelskiej — najnowsza formacja, która początkowo funkcjonowała pod nazwą Zespół Muzyki Dawnej Konfraternia Caper Lublinensis. W skład zespołu wchodzą najlepsi instrumentaliści — soliści z całej Polski. Jego trzon stanowi aktualnie kwintet smyczkowy, który w zależności od potrzeb programowych jest rozszerzany o współpracujących muzyków. Kierownikiem artystycznym zespołu jest pianista, organista i klawesynista — Dominik Mielko.
  • Orkiestra Filharmonii Lubelskiej — liczy ona 83 muzyków i wykonuje niezwykle zróżnicowany repertuar — od muzyki baroku, przez klasycyzm, romantyzm, aż po muzykę współczesną. Orkiestra regularnie nagrywa płyty i dokonuje wielu rejestracji telewizyjnych oraz radiowych.

    Chór Kameralny Filharmonii Lubelskiej — powstał on w 2013 roku z inicjatywy dyrektora naczelnego Filharmonii Lubelskiej — dr Jana Sęka. Kierownictwo artystyczne nad chórem objęła prof. zw. Elżbieta Krzemińska. Zespół regularnie uczestniczy w koncertach symfonicznych oraz oratoryjnych Filharmonii Lubelskiej, a także koncertach a capella. Dodatkowo, partycypuje on w tworzeniu kulturalnej oferty Lublina i Całego województwa lubelskiego i prowadzi szereg projektów edukacyjnych skierowanych do dzieci i młodzieży. Chór Kameralny Filharmonii Lubelskiej wykonuje dzieła wokalno — instrumentalne oraz utwory a capella z okresu od średniowiecza do współczesności. Koncertuje on zarówno na macierzystej scenie, jak i w wielu innych polskich miastach.

Pod opieką Filharmonii Lubelskiej działają następujące zespoły:

  • Lubelskie Trio Stroikowe — zespół powstały w 1977 roku, którego repertuar obejmuje utwory od baroku do współczesności, w tym standardy muzyki jazzowej oraz popularnej. Ma on na koncie liczne nagrania fonograficzne, telewizyjne oraz radiowe.
  • Kwartemia — kwartet założony w 2012 roku, który bierze czynny udział w życiu artystycznym Lublina. Regularnie partycypuje w koncertach edukacyjnych oraz poświęconych muzyce filmowej. Zespół współpracuje również z innymi multiinstrumentalistami.
  • Trio Perkusyjne — zespół stworzony w 1982 roku przez Andrzeja Zawiszę, Włodzimierza Sypniewskiego oraz Stanisława Siedlaczka. Skupia się na popularyzowaniu instrumentów oraz literatury perkusyjnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *