Co to jest filharmonia


Filharmonia jest instytucją kultury, która zajmuje się organizacją oraz prezentacją muzyki poważnej oraz rozrywkowej. Określenie to odnosi się również do gmachu tego typu instytucji. Co jeszcze warto wiedzieć na temat filharmonii?

Słowo „filharmonia” wywodzi się od greckich słów „phileo” („miłuję”) oraz „harmonia” („ład”, „współdziałanie”). Pierwsza na świecie filharmonia powstała we Włoszech. W miastach, takich jak Florencja, Bolonia oraz Werona tworzono obiekty o nazwie Accademia dei Filharmonici. W późniejszych latach, filharmonie zostały założone również w Lublanie, Wiedniu, Londynie, Berlinie oraz Pradze. Pierwsza w Polsce instytucja kultury tego typu powstała w Krakowie, w 1817 roku. Na czele chóru oraz orkiestry składającej się z zawodowych oraz amatorskich muzyków stał organista W. Goruczkiewicz. W 1901 roku założono natomiast Filharmonię Warszawską.

Filharmonia ma na celu prezentować utwory, które wymagają największych obsad wykonawczych i największego instrumentariów. Wraz z operą, jest ona jedną z największych instytucji kultury prezentującą muzykę na żywo. Filharmonie skupiają się wyłącznie na muzyce koncertowej. W operach prezentowane są natomiast utwory sceniczne. Działalność filharmonii dotyczy w głównej mierze muzyki poważnej. Niekiedy prezentowane są tam także pozostałe rodzaje muzyki orkiestrowej, takie jak jazzowa lub filmowa.

Jakie są najsłynniejsze filharmonie na świecie? Warto wspomnieć tutaj między innymi o Filharmonii Berlińskiej wzniesionej w latach 1960 — 1963. Obiekt ten powstał według projektu Hansa Scharouna i znajduje się przy Kemperplatz w Berlinie. Kolejną słynną filharmonią jest Elbphilharmonie, czyli Filharmonia nad Łabą. To sala koncertowa w Hamburgu, która powstała w miejscu spichlerza cesarskiego zbudowanego w 1875 roku i zniszczonego w czasie trwania II wojny światowej. Budynek jest zlokalizowany w nowoczesnej dzielnicy mieszkaniowo — biurowej HafenCity. To jeden z najwyższych obiektów w mieście — mierzy 110 metrów wysokości. Do grona najsłynniejszych filharmonii na świecie zaliczy można także Filharmonię Luksemburską. Obiekt ten działa w gmachu zlokalizowanym przy Placu Europy 1. Dyrektorem naczelnym i artystycznym placówki jest Christiaan Schepermaker.

A co, jeżeli chodzi o najbardziej znane filharmonie w Polsce? Najbardziej znanym w naszym kraju obiektem tego typu jest Filharmonia Narodowa działająca w gmachu zlokalizowanym w Warszawie, przy ulicy Jasnej 1. Została ona wzniesiona w latach 1900 — 1901, a następnie przebudowana w 1955 roku. Dyrektorem naczelnym filharmonii jest Wojciech Nowak, a dyrektorem artystycznym — Andrzej Boreyko. Nie sposób nie wspomnieć tutaj także o Filharmonii imienia Karola Szymanowskiego w Krakowie. Powstała ona w 1909 roku, a jej gmach znajduje się przy ulicy Zwierzynieckiej 1. Funkcję dyrektora naczelnego placówki pełni Mateusz Prendota.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *